LEGOnimbus BLOG

Öğrencilerinizin Dijital Dünyada Yollarını Bulmaları İçin Sosyal Duygusal Becerilerini Geliştirin

Çeviri: Batıkan Rumelili

Basın ve teknoloji genç insanların öğrenme, sosyalleşme ve dünyaya katılımlarında merkezi bir rol oynar. Bu bilgi, öğrencilerimizin dijital yaşamlarının onların sosyal ve duygusal iyi olma hallerini nasıl etkilediğini düşünmemizi daha önemli kılıyor. 

Bu rehberi, dijital vatandaşlık ve sosyal ve duygusal öğrenmenin oldukça iç içe geçtiği bu dünyada gezinmenize yardımcı olması için hazırladık.

19 AĞUSTOS 2021
BATIKAN RUMELİLİ

YÖM Okulları Öğretmeni

HİBRİT BİR SINIF ORTAMINDA DİJİTAL VATANDAŞLIĞI ÖĞRETMEK İÇİN İPUÇLARI VE FİKİRLER

Çeviri: Batıkan Rumelili

Hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim alan öğrencilerin dijital vatandaşlıkla iç içe olup işbirliği yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Sınıf ortamlarımız, genellikle hem yüz yüze hem de uzaktan, öğrencilerin birlikte öğrenmesiyle salgın boyunca değişmeye devam ediyor. Hibrit, eşzamanlı, harmanlanmış öğrenme olarak veya tamamen başka bir şey olarak adlandırsak da “Common Sense”in Dijital Vatandaşlık Müfredatı  Digital Citizenship Curriculum ve öğretim kaynakları, nasıl ve nerede öğreniyor olduklarına bakmaksızın tüm öğrenciler için zengin içerikli tartışmaları teşvik etmek üzere tasarlanmıştır.

19 MAYIS 2021
BATIKAN RUMELİLİ

YÖM Okulları Öğretmeni

İKON KEŞİF ARACI

EQ ve Duygusal Zeka

Çeviri: Gamze ÖNEM

Duygusal zeka, duyguları kullanarak  zeki olmak anlamına gelir. Hepimizin duyguları var ve  duygularımız her düşüncemizi, aldığımız her kararı etkiliyor. Bazen bir şeyi olmuyormuş gibi görmeye çalışırız ve sonra duygularımız saçma kararlarlara iter bizi;  ya da duygularımızı fark edip onları doğru kullanmaya başlayarak duygularımızla daha zeki ve akıllı olmayı öğrenebiliriz. Bunu yapabildiğimizde ise, araştırmalar duygularımızın daha iyi kararlar vermemizi, daha güçlü ilişkiler kurmamızı, etkililiğimizi arttırmamızı ve yüksek yaşam kalitesine ulaşmamızı sağladığını gösteriyor.

( Araştırma sonuçları için bkz. https://www.6seconds.org/case/ )

3 MAYIS 2021
GAMZE ÖNEM

LEGonimbus Akademik Koordinatör

LEGonimbus Academic Coordinator

Uzaktan Eğitimde Öğrencinin Tam Katılımını Sağlamak  Mümkün

Yazan: Melissa Childs                                              

Çeviri: Gamze ÖNEM

Son bir yıldır öğretmenlerimiz mesleğe dair sayısız meydan okumalarla karşı karşıya kaldılar. Ders programları sürekli değişiyor, sosyal mesafe kuralları ardı ardına yazılıp gönderiliyor, her geçen gün yeni öğrenilecek e-öğrenme platformları karşılarına çıkıyor. Tüm bu dönüşüm araçları zaman zaman bunaltıcı olabiliyor. Ancak belki de en yıpratıcı olanı, bazı anlarda öğretim becerilerimizi ve etkimizi sorgulamımıza neden olan dijital, uzaktan eğitim sınıflarımızda öğrencilerimizin tam ve sürdürülebilir katılımını sağlamak oluyor. Uzaktan eğitime hızlı geçiş yaptığımız bu dönemde, yüz yüze sınıflarımızda kullandığımız katılım stratejileri sanal sınıflarımızda işe yaramayabiliyor.

5 NİSAN 2021
GAMZE ÖNEM

LEGonimbus Akademik Koordinatör

LEGonimbus Academic Coordinator

Dijital Öğrenme Pazar Yeri Kurmak İçin 12 İpucu

Günümüzde, artık bir bilgiye ulaşmak istediğimizde çevrimiçi arama motorlarına bakıyoruz. Yeni bir şey öğrenmek ya da eğitim almak için de aynı şekilde çevrimiçi ağlara başvuruyoruz. E-öğrenme sayfaları karşımıza diziliveriyor. Çevrimiçi öğrenme platformları , pazar yerleri ve sayısız yazılım her arayışımıza karşılık vermeye hazırlar.

Dijital öğrenme pazarının ekonomik değeri , 2014 yılında 165.36 milyon dolar iken, bu değerin 2022 itibarıyla  243 milyon doları geçmesi bekleniyor.

4 MART 2021

GAMZE ÖNEM

LEGonimbus Akademik Koordinatör

LEGonimbus Academic Coordinator

Bu yazı Şubat 2012 yılında Artı Eğitim Dergisinde yayınlanmıştır.

Kayhan Karlı: Dijital bilgelik yolculuğu…

Ocak ayının son haftasında Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği tarafından düzenlenen geleneksel sempozyumların 11’incisi Çeşme’de gerçekleştirildi.

Sempozyumda, ülkemizden ve yurtdışından gelen çok değerli uzmanlar, önemli konuşmalar yaptı. Konuşmaları izlerken özellikle dikkatimi çeken konu, herkesin bir taraf seçmiş olmasıydı. Eğitimciler, farklı nedenlerle, teknoloji yanlısı ve teknoloji karşıtı olarak ikiye bölünmüş.

3 MART 2021

KAYHAN KARLI

LEGonimbus Kurucusu