Yazan ve Çeviren: Gamze ÖNEM

Dijital Öğrenme Pazar Yeri Kurmak İçin 12 İpucu

Günümüzde, artık bir bilgiye ulaşmak istediğimizde çevrimiçi arama motorlarına bakıyoruz. Yeni bir şey öğrenmek ya da eğitim almak için de aynı şekilde çevrimiçi ağlara başvuruyoruz. E-öğrenme sayfaları karşımıza diziliveriyor. Çevrimiçi öğrenme platformları , pazar yerleri ve sayısız yazılım her arayışımıza karşılık vermeye hazırlar.

Dijital öğrenme pazarının ekonomik değeri , 2014 yılında 165.36 milyon dolar iken, bu değerin 2022 itibarıyla  243 milyon doları geçmesi bekleniyor.

 

KAYNAK: STATISTA.COM

2020 yılı başından bu yana COVID -19 salgını, eğitimi çevrimiçi, dijital sınıflara taşıdı. Bazı ülkelerde okul kapanma oranları toplam öğrenci nüfusunun 60%’ını etkiledi. Küresel eğitimin geldiği durumu günlük olarak takip edebilmek üzere Dünya Bankasının etkileşimli olarak hazırladığı platform eğitime dair küresel durumu gözler önüne seriyor.  

Güncel tablo için bakınız;

https://www.worldbank.org/en/data/interactive/2020/03/24/world-bank-education-and-covid-19

KAYNAK: DÜNYA BANKASI

Salgının patlak vermesinden önce  dünya ülkelerinin ancak 20%’ sinin e-öğrenme kaynaklarına sahip olduğu bildiriliyor. Bugün ise, bu kaynaklar virüsün yayılma hızı ile yarışır halde artmış durumda.  Salgının eğitim ve öğrenme üzerine etkilerinin uzun zaman süreceğine dair çoklu görüşlere rastlamak mümkün. Geleceğin eğitiminin dijital ve çevrimiçi öğrenmelere yaslanacağını söylemek çok da ütopik olmayacaktır.

 

 

E-öğrenme Platformları

İçeriklerine ve kullanıcıların etkileşimine  göre öğrenme platformlarını sınıflandırmak mümkün.

Çevrimiçi Öğrenme Platformları: “Coursera” web sitesi gibi döküman toplulukları sayesinde  öğrenciler kendilerinin  öğretmenleri olabiliyorlar. Öğrenciler, bireysel ve bağımsız olarak kendi eğitim içeriklerini belirleyebiliyorlar. Okul yöneticileri ve öğretmenler ise öğrencilerin gelişimlerini takip edip, değerlendirme yapabiliyor, eğitimlerini sertifikalandırabiliyorlar.

E-Öğrenme Pazar Yerleri: Bu platformlar, öğretmen ve öğrencilerin adeta buluşma alanları. Öğrenci, istediği alanda, kendi tercih edeceği öğretmen/eğitmen ile buluşabiliyor, yüz yüze eğitimler alabiliyor.

E-öğrenme web konferans yazılımı: Özellikle üniversiteler gibi yüksek sayıda katılımcı öğrenen topluluklarının bulunduğu eğitim kurumlarının sıklıkla tercih ettiği, öğrenen grupların bir arada sanal – dijital bir sınıf içinde eğitim aldığı, canlı derslere katıldığı yazılımlar yüksek talep gören araçlar olarak karşımıza çıkıyor.

Dijital Öğrenme Pazar Yerleri Neden ÖNEMLİ?

 • İnternet her türlü öğrenmeyi ulaşılabilir kılıyor.
 • Demografik farklılıklar ve yetersiz kalan beceriler günümüz öğrenme topluluklarını dijital öğrenme ortamlarına davet ediyor
 • Esnek ve sürdürüleblir eğitim talebi katlanarak büyüyor.
 • Dijital öğrenme araçları uzaktan öğretim yapan tüm öğretmenlerin alet çantasına girdi bile.
 • İnsanların elektronik ortamda buluşma ve öğrenme toplulukları oluşturma ihtiyacı hızla artıyor.
 • Öğrenenler, uzmanlaşmak istedikleri alanlarda güvenilir uzmanlara ve kaliteli içeriklere ulaşmak istiyorlar.

 

Dijital Öğrenme Pazar Yeri Kurmak İçin 12 İpucu:

 1. Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

Aşağıdaki soruları sorarak başlayabilirsiniz.

 1. Hangi konuları/ alanları ele almak istiyorum?
 1. Öğrenenlerin hangi bilgi ve beceri setlerini geliştirmek istiyorum? Teknoloji, öğrenen katılımını en üst düzeyde sağlamak için nasıl bir etki yaratabilir? Öğrenciler neyi, nasıl öğrenmek istiyorlar?
 2. Öğrencilerin yaş ve cinsiyet özellikleri beceri ve bilgi setleri için nasıl farklılıklar yaratıyor?
 1. Rakiplerinizi Araştırın

Hedef kitlenize içerikler sunan platformları araştırın, tekliflerinin detaylarını inceleyin. Rakiplerinizin sundukları dışında farklı öğrenme içerikleri sunmaya çalışın.

 1. Güçlü İçerikler Yaratın

Bir öğrenme alanı, herkesin öğrenebileceği bir alan olmak zorundadır. Bireysel farklılıklara hitap eden, farklılaştırılmış içerikler sunan bir platform yaratmaya çalışın. Kaynak çeşitliliğini önemseyin; videolar, podcastler, zengin metinler, ses dosyaları, infografikler, animasyonlar, slaytlar sunmayı hedefleyin. Oyunlaştırmanın etkisini unutmayın.

 1. İyi Eğitimcilerden Faydalanın

Tutkulu eğitimcilerin etki gücünün yüksek olduğunu hatırlayarak tercih edilen eğitimcileri bir araya getirerek eşsiz bir marka yaratmayı hedefleyin.

En çok takip edilen “MasterClass”öğrenme platformunun eğitimcileri arasında  bulunan Marc Jacobs, Margaret Atwood, Armin van Buuren, Steve Martin ve benzeri isimlerin bu platformu listenin en tepesine çıkardığını söylemek mümkün.

KAYNAK: MASTERCLASS.COM

5.Oran Belirleyin

Gelir modelinizi belirlemek ilk adımlarınızdan olsun. Dağıtımcı mısınız? Tek satıcı mısınız? Komisyonları nasıl belirleyeceksiniz? Tüm bu soruların net yanıtlarını vererek ilerleyin.

 

 1. Ödül Sistemi Kurun

Öğrenciler çabalarının ve ilerlemelerinin görülmesini severler. Öğrencilerin öğrenme motivasyonuna fayda sağlayacak ödül sistemleri planlayın. Gelişimlerini, ilerlemelerini rozet ya da sembollerle eşleştirerek puan toplamak ve genel listelerde görünür olmak öğrenme üzerinde etki yaratabilir.

KAYNAK: KHANACADEMY.ORG

7.Düzenli Ölçme Yapın

Öğrenme çıktılarını belirleyebilmek için düzenli ölçmeler yapın, ölçme araçlarını çeşitlendirin.

Ölçme sonuçlarını detaylı raporlar halinde hem kullanıcı ile hem de öğretmen ile paylaşın. Öğrencilerin güçlü alanları ile gelişime açık alanlarını öğretmenlerinin bilmesi tasarımcı olarak öğretmenin öğretim tasarımlarını etkili kılmalarına yardımcı olacaktır. Her öğrencinin kendi hızında ilerlemesini de ölçme araçları ile sağlayabileceğinizi hatırlayın.

 1. Sertifika ve Başarı Belgeleri Düzenleyin

Verilere dayalı sertifikalar hazırlayın. Ders ve kurslar tamamlandığında öğrencilerin bitirme belgelerine ulaşmalarını sağlayın. Üst düzey başarı ve etkililik gösteren öğrencilere onur belgesi verebileceğiniz gibi diğer ders ve kurslara katılabilmeleri için indirim – burs kazanmalarını da sağlayabilirsiniz.

KAYNAK: EDX.ORG

 1. Mükemmel Kullanıcı Deneyimi Sağlayın ( UX – UI )

Öğrenme platformunuzun kullanıcı dostu olması, basit ama etkili bir tasarıma sahip olması, kullanıcının duygu olarak iyi hissetmesini sağlar.

KAYNAK: SKILLPILL.COM

 1. Kullanıcı Geribildirim Sistemi Oluşturun

Kullanıcıların platformu, içeriği ve eğitimcileri değerlendirmesine olanak sağlayın. Elde edeceğiniz veriler platformunuzun geliştirilmesi için son derece önemlidir.

KAYNAK: UDEMY.COM

 1. Çok Dilliliği Önemseyin

Uluslararası kullanıma uygun bir platform hedefliyorsanız, kullanıcılarınızın farklı diller arası geçiş yapabilmesine olanak verin. Platformunuz, beklenenin üzerinde büyüyebilir. O nedenle hazırlıklı olmanızda fayda var.

 1. Tanıtımınızı Etkili Kılın

Profesyonel olarak stratejiler belirleyerek, bilinirliliğinizi hedef kitle ile buluşturun.

Thank You Yana Petlovana

KAYNAK: https://steelkiwi.com/blog/e-learning-website-development-top-12-tips-for-creating-a-successful-marketplace/

GAMZE ÖNEM

LEGonimbus Akademik Koordinatör

LEGonimbus Academic Coordinator